wisc2

WECHSLER ZEKA ÖLÇEĞİ – IV (WÇZÖ-IV) NEDİR?

Bireysel olarak 6 yaş 0 ay ile 16 yaş 11 ay yaş aralığındaki çocuklara uygulanan ve bilişsel yeteneklerini ölçen, klinik bir ölçme aracıdır. Türkiye’de en kapsamlı ve en geçerli zeka testidir. Güvenilirlik ve geçerlilik bakımından kanıtlanmış en sık kullanılan uygulamalardan biri olarak görülür.

Wechsler Zeka Ölçeği – IV (WÇZÖ-IV) neden yaptırmalıyım?

Bu klinik ölçme aracı sayesinde çocuğunuzla ilgili kapasitesinin ve yeteneklerinin farkına varılmasına ve çocuğunuzun yaşıtlarından ne kadar ileri ve ya ne kadar geri olduğunun saptanmasıyla ilgili çıkarımlarda bulunulmasına yardımcı olacaktır. Bu çıkarımlar sayesinde uygun yöntem ve yönlendirilmesinin yapılması çocuğunuzun gelişimine ve bilişsel yeteneklerinin arttırılmasına yönelik desteklerin sağlanmasına olanak sağlayacaktır.

Uygulanan bu ölçme aracı sayesinde çocuğunuzun güçlü ve zayıf yönleri saptanır. Güçlü yönlerinin olduğunun saptanması bu konuda çocuğunuzu keşfetmenize ve uzman tarafından ona yönelik bir programın belirlenmesinde yardımcı olurken, zayıf yönlerinin saptanmasında ise çocuğunuzun bu konuda gelişimini destekleyen bir yöntemin yine bir uzman tarafından belirlenip bu program eşliğinde var olan zayıf yönlerinin halledilmesinde ve çözülmesinde olanak sağlayacaktır.

Wechsler Zeka Ölçeği – IV (WÇZÖ-IV) uygulaması ne kadar sürer?

Çocuğun dikkat ve odaklanmasına bağlı olarak değişmesiyle beraber ortalama 120 dakika ve 150 dakika arasında değişiklik gösterebilir.

Wechsler Zeka Ölçeği – IV (WÇZÖ-IV) uygulamasına gelmeden önce dikkat edilmesi gerekilen durumlar nelerdir?

Dikkat ve motivasyon gerektiren bir uygulama olduğu için çocuğunuzun performansının yüksek tutulması önemli bir durumdur. Uzun süren bir uygulama olacağı için çocuğunuzun gelmeden önce karnın tok olması ve tuvalet ihtiyacını gidermiş olması ise diğer önemli konudur. En önemli diğer konu ise çocuğunuzu bir teste giriyor gibi hissetmemeli.


Arayınız...
Verified by ExactMetrics